O pączku
4 lutego 2016
Koszulka z własnym nadrukiem
14 lutego 2017
5 (100%) 1 vote

Pocztówki wielkanocne

polskaKażde święto jest doskonałą okazją do obdarowywania swoich bliskich; rodziny i przyjaciół, życzenia im wszystkiego, co najlepsze. Szczególnym takim obchodem dla Chrześcijan są Święta Wielkanocne. Są one pretekstem nie tylko do refleksji i zadumy nad swoją drogą życiową (choć przede wszystkim), ale również do uszczęśliwiania i okazania wdzięczności osobom, które w tej naszej wędrówce życiowej odgrywają najważniejszą rolę. Jak wyglądało to 100 lat temu podczas Wielkiej Nocy?

W połowie XVIII wieku, Sir Henry Cole, pierwszy dyrektor Muzeum Wiktorii i Alberta w Londynie rozpropagował swój pomysł świątecznej pocztówki. Wtedy jeszcze termin „pocztówka” nie istniał w języku polskim ani potocznym ani pisanym. Pomysłodawcą „pocztówki” był sam Henryk Sienkiewicz, kiedy to w 1900 roku ogłoszono konkurs na najbardziej trafny odpowiednik „otkrytki”.
Od tamtej pory pocztówki w Polsce zaczęły robić furorę i zdobywać rzesze sympatyków. Należy wiedzieć, ze w okresie I wojny światowej, stanowiły one jeden z głównych środków komunikacji, a sprawdzały się one szczególnie  podczas różnego rodzaju świąt; Wielkanocnych lub Bożego Narodzenia.

Pocztówki wielkanocne nieco różniły się od naszych dzisiejszych. Pomimo jednakowej tematyki, przekaz, płynący z tamtejszych papierowych przesyłek był całkowicie inny. Oczywiście tradycyjne wątki i symbole wielkanocne, takie jak pisanki, pisklęta, kurczaki, zające, baranki, widniały na stronach frontowych, ale równie ważne były też na nich elementy patriotyczne.

Święto Zmartwychwstania Jezusa Chrystusa dawało wówczas asumpt Polakom do wyrażania uczuć patriotycznych.  Zmartwychwstanie Chrystusa było przenośnią Zmartwychwstania Polski (jak już wiemy z mickiewiczowskich „Dziadów”) oraz zgody narodowej. Stawianie równolegle patriotyzmu z religią; chrześcijaństwem nikogo nie dziwiło. Na wielkanocnych pocztówkach pojawiały się takie napisy jak: „Pobłogosław Chryste Panie, niech ojczyzna zmartwychwstanie” lub „Boże, zbaw Polskę”. Widniały na nich malunki pisanek w polskich barwach, godła polskiego, w tle którego latają jaskółki nad wielkanocnym jajem czy włościanina i szlachcica modlących się wspólnie w drodze do kościoła.

Pocztówki te projektowane były przez bardziej i mniej znanych artystów oraz plastyków. Wśród nich znaleźć można takie postaci jak Włodzimierz Tetmajer, Leon Wyczółkowski czy Jacek Malczewski.

Polskie wielkanocne pocztówki sprzed stu lat:

polskaBez tytułupolska 1polska 3x


Komentarze są wyłączone.